Турция изкушава приключенците с древни съкровища и антики

Турция изкушава приключенците с древни съкровища и антики

Ликийският път, Карийският път, Писидия, Хетският път и Фригийският път са петте най-популярни пешеходни маршрута сред туристите в Турция. Всички те разкриват невероятната природа на страната, а голяма част от тях крият и древната история на анадолските цивилизации. Пътеките, днес обособени с маркировка и оборудвани с удобства за максимално приятна разходка, предлагат поглед към миналото и живота на славните Ликийска, Карийска, Хетска и Фригийска империя. Тези пътеки от Егейско до Средиземно море и Централен Анадол, са идеалното място за туристите, които искат да научат повече за хилядите години история на анадолските цивилизации, докато прекарват време на открито сред природата.

Ликийският път – първият пешеходен маршрут на дълго разстояние в Турция
Ликия (Lycia), разположена на днешния полуостров Теке в западното Средиземноморие на Турция, е една от най-напредналите анадолски цивилизации с уникалния си език, велики градове и зашеметяваща архитектура. Ликийският съюз, който включва 23 града, е повлиял дори съвременната демократична система. Ликийският път, от Фетие до Анталия, е специален маршрут, който дава възможност на посетителите да разгледат останките от тази цивилизация. Големи и малки ликийски градове, включващи Ксантос (Xanthos), Мира (Myra), Олимпос (Olympos), Аперлай (Aperlai) и Симена (Simena), са разпръснати по приблизително 540-километров преход, обозначен от началото до края. Задължителна спирка от прехода, която заслужава да бъде посетена, е Патара, древната столица на Ликия, след залез слънце. Разглеждайки този древен обект под звездите е единствено по рода си преживяване, станало възможно благодарение на проекта за нощни музеи в Турция, който осветява града след здрач. Ликийският път също така разполага с природни чудеса като залива Олюдениз (Ölüdeniz), Долината на пеперудите, Залива Кабак (Kabak Koyu), Калкан (Kalkan), Каш (Kaş), планината Олимп (Mount Olympus), фара на Гелидония (Gelidonya), Чирали (Çirali) и Каньон Гьойнюк (Göynük).

Карийският път – най-дългият пешеходен маршрут в Турция
Карийският път, кръстен на древната карийска цивилизация, някога граничила с Ликия, обхваща 800 километра разстояние и върви по следите на карийците през провинциите Айдън (Aydin) и Мугла (Muğla), а полуостров Бозбурун (Bozburun), южно от Мармарис, служи като начална точка за маршрута. Този великолепен полуостров е една от най-добре познатите спирки на турската Ривиера за „Blue voyage“ (морско пътешествие, изцяло на борда на лодка), а също така е и производствен център за гюлети – класически турски дървени яхти, използвани за „Blue voyage“. Датча (Datça), известна със своите бадемови и маслинови горички, предлага изглед към древния град Книдос и фара Девебойну (Deveboynu) на върха на полуострова, и разполага с множество уединени плажове и заливи далеч от суматохата на града. Маршрутът продължава към залив Гьокова (Gökova) през остров Седир. От Акиака (Akyaka) до вътрешна Кария, по пътеката могат да се чуят мелодиите на пеещите птички около езерото Бафа, докато карането на кану в канала Далян (Dalyan), близо до центъра на Мугла, осигурява достъп до 2400-годишните скални гробници на древния град Каунос (Kaunos).

Писидия – там, където природата и археологията се сливат
Маршрутът включва региона Писидия (Pisidia), разположен в живописните планини на юг от съвременна Анталия, и представлява завладяваща комбинация от древни археологически чудеса и спиращи дъха природни пейзажи. Също така обхваща Сагаласос (Sagalassos), известен с фонтана Антонин, античния град Термесос, Антиохия Писидийска (Pisidia Antioch), Кремна (Kremna), Адада (Adada) и Селге (Selgе), което позволява на посетителите да разучат по-добре древните градове и да придобият по-добра представа за богатата история на региона. Природните чудеса по пътя включват каньона Кьопрюлю (Köprülü), каньона Чандир Язъли (Çandir Yazılı), Националния парк около езерото Ковада, езерото Егирдир (Eğirdir) и дъбовите гори Давраз Каснак. Посетителите на района имат възможността да се насладят на дивата природа, да направят зашеметяващи снимки, а даже и да се пуснат с рафтинг по дерето или да се катерят по скалите.

Хетският път – уникално откритие в сърцето на Анадола
По време на 450-годишното си управление хетите въвеждат множество иновации в човешката история. Фокусирайки се върху културното наследство на тази бивша анадолска суперсила, Хетският път се простира на 380 километра и разполага със 17 различни маршрута. Пътят свързва древната хетска столица – Хатуша, с исторически точки в триъгълника на Аладжа-Хююк (Alacahöyök) и Шапинува (Şapinuva), важни градове в родината на хетите. В Аладжа-Хююк, първият етап от маршрута, преминаващ през стари и неизползваеми пътища, някои от забележителностите са Дворецът на светилището (Mabet Sarayı) и музеят на Аладжа-Хююк, който показва артефакти от царските гробници и руини.

Следващата спирка от маршрута е Хатуша, която разполага с повече от 30 000 глинени плочки и е в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО. Освен това е част от програмата на ЮНЕСКО „Паметта на света“. Мирният договор от Кадеш, първият писмен мирен договор, е най-известният артефакт от тези плочки. Големият храм (Büyük Tapınak) и Лъвската порта (Aslanı Kapı) също заслужават да бъдат посетени. Следващата спирка от маршрута е Шапинува (Shapinuva), хетският религиозен център. Маршрутът предлага изглед към долината на потока Алака и каньона Инджесу (İncesu), разположени близо до Шапинува.

Фригийският път – път, изпълнен с обекти на ЮНЕСКО
Фригийците, възникнали след разпадането на Хетското царство през XII в. пр. н. е., се заселват в голяма област, която сега обхваща провинциите Анкара, Африонкарахисар (Afyonkarahisar), Ескишехир (Eskişehir) и Кютахя (Kütahya). Този регион е изпълнен с невероятни примери на фригийски скални паметници и е от изключително значение, защото съхранява следи от религиозните ритуали и социалния живот на фригийците. През 2015 г. планинският регион Фригия, който включва Кютахя (Kütahya), Афион (Afyon) и Ескишехир (Eskişehir), също става част от Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО. Фригийският път е третата най-дълга пешеходна пътека на Турция, простираща се на повече от 500 километра, а древният град Гордион (Gordion), определен за 20-ия обект на световното наследство на ЮНЕСКО в Турция през 2023 г., е друг забележителен град в района.

В допълнение към Гордион, маршрутът е достъпен и през Афион Сейдилер (Afyon Seydiler) и Кютахия Йенидже Чифтлиги (Kütahya Yenice Çiftliği). По пътеките, които почват от тези точки и продължават през Фригийските долини, трябва да посетите село Аязини в Афион, което е известно със своите скални къщи, гробници и църква. Други забележителности са скално-издълбаният замък Авдалас (Avdalas) и езерото Емре, както и древният град Айзонай в Kютахя. Фригийският маршрут се слива при Язълъкая (Yazılıkaya), фригийско селище в Ескишехир. Други изключителни места в района включват фригийските скални фасади в Ескишерих, Лъвския храм (Aslanlı Mabet) със своите изключителни лъвски релефи, и Гердекая (Gerdekkaya), монументалната скално издълбана гробница.

Бизнес и технологии Пътешествия

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *