„Циганка“ от Кварто оркестър: Цигански ритми, експресивност, драматизъм и виртуозност

„Циганка“ от Кварто оркестър: Цигански ритми, експресивност, драматизъм и виртуозност

„Циганка“ от Кварто
Цигански ритми, експресивност, драматизъм и виртуозност от Кварто музикантите на международния ден на ромите

8 април 2025, вторник, 19 ч., Зала България

На 8 април, когато се отбелязва международният ден на ромите – ден за почит и осъзнаване на културното наследство, Кварто музикантите, отново ще ни изненадат с изключителна програма със символно значение, която ще възпламени от емоция публиката в зала България. Цигански музикални шедьоври, най-експресивните, популярни и харесвани произведения, ще чуете не за бис, както се изпълняват на повечето концерти, а в същинската програмата на сцената, това са: „Астурия“ И. Албенис, „Кармен-фантазия“ Бизе-Сарасате, „Цигански напеви“ П. Сарасате, „Унгарски танци“ Й. Брамс, „Румънски танци“ Б. Барток, „Циганка“ М. Равел и “Чардаш“, в изпълнение на камерен оркестър Кварто с над 20 музиканти със солист Иван Пенчев (цигулка), гост Деница Димитрова (арфа). Диригент е Константин Илиевски.

Ромската музика оказва дълбоко влияние върху класическите композиции, като добавя ритмична свобода, експресивни мелодии и виртуозност. Композитори като Франц Лист, Йоханес Брамс, Пабло де Сарасате и Морис Равел често черпят вдъхновение от циганските ритми, мелодии и виртуозни изпълнителски техники. Композиторите използват характерни елементи от ромската традиция в своите произведения, особено през Романтизма и Импресионизма.

Ромското влияние присъства в много произведения от международно известни композитори като Франц-Йозеф Хайдн, Лудвиг ван Бетовен, Франц Шуберт, Йоханес Брамс и Антонин Дворжак, но има липса на справедливост за патента на циганския принос в композициите, които не биха съществували така, както ги познаваме днес. За да докаже такова влияние, един велик диригент, унгарецът Иван Фишер е записал изключителни съвременни версии на произведения на Брамс, Лист и Дворжак, точно с намерение, да пресъздаде тяхното вдъхновение, харизма и комуникативна сила, и така да подчертае влиянието на великите цигански музиканти от онова време.

Страстен любител на циганската култура, покойният цигулар и диригент Йехуди Менухин винаги е твърдял, че се учи от лиризма, естествеността и свежестта на циганските музиканти, за да изпълнява все по-добре творби на Брамс, Дворжак и Яначек, Брух, Дебюси, Равел и най-вече, в испанската музика на Албенис, Турина и Де Фая, където без типичното циганско пеене на фламенко, по-голямата част от великите музикални шедьоври нямаше да съществуват.

Концертът „Циганка“ на 8 април има за цел, да представи класически музикални шедьоври, които не биха съществували без великите композитори, виртуозните цигански музиканти и вдъхновението от чара на ромската култура.

Кварто квартет е част от състава на Софийска филхармония.

Бизнес и технологии Култура

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *