Експерти: значението на високите технологии за подобряване на условията
Експерти от 13 държави обсъдиха значението на високите технологии за подобряване на условията на живот в сградите.
Затрудненията от недостига на кадри в строителния сектор могат да се преодолеят със стратегия за реализацията на повече проекти от по-малко хора, но по-умно и с прилагане на дигитални технологии в проектирането и управлението на сградите – това стана ясно на провелия се вчера в Националния дворец на културата международен семинар – „Умения и знания за интелигентни и високоефективни сгради“.
Събитието бе организирано от Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект като съвместна инициатива с международните проекти OutPHit, nZEB Ready, SMART2 и DiVIRTUE. Фокусът на семинара бе върху уменията и знанията за сертифициране, проектиране и строителство на интелигентни и високоефективни сгради – тема, която става все по-актуална с нарастващото значение на енергийната ефективност и интелигентните технологии в строителството.
Семинарът събра в България едни от най-утвърдените европейски експерти в областта на строителството и устойчивата енергия от 13 държави, сред които Ян Щайгер (управляващ директор на Институт „Пасивна къща“, Германия), Хория Петран (изпълнителен директор на клъстъра PRO-NZEB, Румъния), Парис Фокайдес (изпълнителен директор на Euphyia, Кипър), Томас Месерви (изпълнителен директор, R2M, Италия), Стефан Паланцас (изпълнителен директор, HPHI, Гърция), Драгомир Цанев (ЕнЕфект, България), които представиха практически реализации на проекти за енергийно ефективни и интелигентни сгради и резултати от мониторинг на потреблението на енергия от цяла Европа. Събитието е естествено продължение на провелата се в края на юли в София 61-ва сесия на Междуправителствения панел по климатичните промени (IPCC) и си постави за цел да покаже как изводите от политическите дискусии могат да се реализират с реални проекти за подобряване на градската среда,
Конференцията акцентира върху това как можем да постигнем значителни подобрения в съществуващите сгради чрез внимателно планиране и използване на иновативни методи. „С правилните подходи и технологии е възможно не само да се намали енергийното потребление, но и да се подобрят условията на живот в сградите. Това е от особено значение в контекста на климатичните промени, които изискват нови решения за осигуряване на устойчиви и комфортни условия за всички нас, включително за нашите деца в детските градини, училищата и болниците“, коментира Драгомир Цанев, изпълнителен директор на ЕнЕфект.
Една от целите на семинара бе да подкрепи трансформацията в образователната система в България, както в професионалното образование в гимназиален етап, така и в продължаващото обучение за възрастни.