Кандидатстване за Посланици на Европейския климатичен пакт

Кандидатстване за Посланици на Европейския климатичен пакт

До 31 октомври е отворена формата за кандидатстване за Посланици на Европейския климатичен пакт
В момента Пактът има 24 Посланика в България и общо над 800 в цяла Европа

До 31 октомври е отворена поканата за кандидатстване за Посланици на Европейския климатичен пакт. След избирането им, посланиците във всяка държава на ЕС изпълняват ролята си за период от 1 година, след което всяка следваща година могат да кандидатстват за удължаване на срока. Към момента, Европейският климатичен пакт има 24 Посланика в България и общо над 800 в цяла Европа.
Посланиците на Европейския климатичен пакт предприемат действия в областта на климата в лично или професионално качество като представители на общност или организация, а не от името на Европейската комисия. Посланиците на пакта се избират въз основа на тяхното съответствие с целите и ценностите на Пакта и според развитието на общностите, инициативите и осведомеността на гражданите в областта на климата и климатичните промени, като например осигуряване на пропорционално представителство във всички държави-членки.
Следните лица могат да станат Посланици на Европейския климатичен пакт: лидери на организации или сдружения; обществени лидери, лидери на неформални групи или движения; представители на културни и образователни институции или изследователски центрове; инфлуенсъри и лидери на мнение; кметове, лица, участващи в политико-правещи организации или други длъжностни лица. Пактът насърчава да кандидатстват лица, които имат опит в дейности, свързани със социалното включване, изкореняването на бедността и подкрепата за уязвими групи.
Основната роля на Посланиците на Пакта е да информират, вдъхновяват и създават взаимовръзки с организации и хора, като предприемат действия в областта на климата в своите общности и мрежи. Очаква се те да предприемат различни действия и да инициират разнообразни активности, с които да допринасят за справянето с климатичната криза. Да насърчават гражданите, организациите и регионалните и национални правителства да са ангажирани с климатичната тема. Посланиците насърчават съответните заинтересовани страни да разгърнат амбициозни мерки и механизми за ускоряване на системните промени. Те споделят информация относно политиката и действията на ЕС в областта на климата.
За да бъдат одобрени, кандидатстващите за Посланик на Европейския климатичен пакт трябва да отговарят на следните изисквания:
да са жители на държава-членка на ЕС;
да се ангажират с действия в областта на климата като Посланик на пакта, като посочат поне 3 конкретни действия, които ще предприемат през годината, в която изпълняват ролята си на Посланик;
да завършат онлайн курса за въвеждане в ролята им на Посланик в рамките на три седмици;
да участват в най-малко 2 събития на Секретариата на Пакта и две събития на Общността на Пакта, водени от национален координатор по време на мандата, да поддържат редовен контакт и да отговарят на очакванията, от страна на координаторите по държави и на Секретариата;
да изпълнят изискванията за годишно отчитане на дейността си.
Дейностите, с които могат да се ангажират кандидатстващите за Посланик на Европейския климатичен пакт, са разнообразни. Може да включват, например, взаимодействие с определена група на ниво общност (училище, общностна асоциация, младежка асоциация, бизнес мрежа, мрежа от връстници) или да се състои от комуникационна дейност по местен, национален или международен комуникационен канал. Примери за активности на Посланиците включват, например, изнасяне на лекция или презентация; организиране, домакинство или участие в събитие, семинар или фокус група; писане на статия, публикация в блог или комуникационна част по тема, свързана с изменението на климата, зелен преход, осведоменост за устойчивост, застъпничество, образование или промяна на поведението; координиране на проект, кампания или инициатива за действие в областта на климата.
В контекста на заложените цели от ЕК за достигане на климатична неутралност до 2050 г., Пактът насърчава ангажиментите и действията, които достигат до лица или групи с по-ниски нива на осведоменост за климата и/или хора, които в момента са по-малко ангажирани с действия в областта на климата.
Националният координатор на Европейския климатичен пакт у нас Клийнтех България предстои да проведе и следните ключови събития и инициативи, планирани до април 2025 г., в подкрепа мисията на Пакта: Bootcamp, който ще се проведе на 14 и 15 ноември и е част от интензивната програма TRANSFORMATOR; Climathon, който ще се проведе на 6 и 7 декември в Пловдив и е с основен таргет ученици и още 3 сесии до края на април 2025 г., целящи споделяне на знания и изграждане на капацитет по актуални теми, свързани с климатичната криза.
С хаштаговете #EUClimatePact #MyWorldOurPlanet Клийнтех България, Националният координатор на Европейския климатичен пакт в България, комуникира едно от ключовите послания на Пакта – животът ни в по-зелен град, държава, континент и планета зависи от малките крачки и действия, които всеки от нас предприема всеки ден.

Бизнес и технологии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *