По следите на най-вкусния мед в Анадола
Богатата и разнообразна флора и фауна на Турция оказват голямо влияние върху дългогодишните кулинарни традиции на турската кухня. Изключителният мед на Анадола се предлага с разнообразни вкусове и нюанси, всеки от които отразява уникалния си произход. Този изискан мед играе основна роля в прочутите турски закуски и десерти. Освен това различните дестинации в Турция, известни с производството на най-добрия мед, са не само средища на кулинарни постижения, но и предлагат несравними природни красоти и богато историческо и културно наследство. Преминаването по най-живописните медени пътеки на Турция обещава автентично и обогатяващо преживяване за тези, които търсят уникални вкусове, лечение и открития.
Датча – мед от мащерка, бор или бадем
Полуостров Датча е разположен в провинция Мугла, където се сливат Егейско и Средиземно море. Той се отличава с непокътнати плажове и чист въздух, който ухае на мащерка и бор. Градът е спокойно място за почивка и популярна дестинация за „Blue voyage“ (морско пътешествие, изцяло на борда на лодка). Маслиновите и бадемовите горички в региона осигуряват на областта редица гастрономически ползи, както и изобилието от мащерка и борови дървета, които допринасят за уникалните видове мед в региона. Най-известният цветен мед в Датча и околностите е от мащерка. Той се произвежда от пчелите, които събират есенцията на чистите цветове на растението, и се отличава с ярък цвят, аромат на мащерка и стипчив, но сладък вкус. Боровият мед има по-тъмен оттенък и е по-ароматен от цветния мед. В допълнение, бадемовият мед е средно сладък, има енергичен аромат и е светъл на цвят. Той се произвежда от пчелите, които събират прашец от цветчетата на бадемовото дърво, което цъфти през ранната пролет.
Не пропускайте: Докато сте в Датча, където през деня може да плувате в чисти сини води, не забравяйте да наблюдавате залеза над древния град Книдос в края на полуострова. Датча предлага и разнообразни кулинарни преживявания, включително вкусни морски дарове в съчетание с отлични турски вина.
Чудният мед на Анзерското плато
Черноморското крайбрежие в Северна Турция е като земя на чудесата с тучните си изумрудени плата, увенчаващи върховете на хълмове и планини. Сред множество цветни дървета от габър, липа, кестен и елша, там е Ризе – чаеният оазис и домът на световноизвестния мед от Анзер. Медът носи името на Анзерското плато в подножието на планината Качкар (Kaçkar), която предлага спиращи дъха гледки и възможности за разходки сред природата и чист въздух. Издигащо се на височина между 2300 и 3000 метра над морското равнище, платото съдържа богата растителност от диви цветя, която придава на меда от Анзер отличителния му вкус. Той е произведен от кавказки пчели, които се хранят с прашец от над 400 вида цветя, от които около 50-60 са ендемични за региона. Медът от Анзер е регистриран и с географски знак. През май-юни на платото се поставят кошерите за анзерския мед, който се събира през август.
Не пропускайте: Зеленият рай на Ризе предлага автентични преживявания като насладата от закуска на високото планинско плато, където да наблюдавате събирането на чай, да се спуснете с рафтинг по река Фъртъна (Fırtına) или да гледате традиционния народен танц на региона „хорон“.
Мед от Ерзурум с високо съдържание на пролин
Отправяйки се на юг от Черно море, ще стигнете до Ерзурум – едно от най-старите селища в Анадола. Този прекрасен град предлага очарователно съчетание на история и природа, заобиколен от природни красоти като езерото Тортум, приказните комини на Нарман и Седемте езера на Испир. В допълнение към невероятната си природа, районът е и център за производство на мед, благодарение на възвишения си терен и множеството ендемични растителни видове. Районите Караязъ (Karayazı) и Паландокен (Palandöken) се отличават с производството на мед: особено прочут е медът от Паландокен, известен като „гевенски“ мед, тъй като се произвежда от дивото растение сладник (женско биле), което е в изобилие в региона. Медът „Гевен“ (Geven) и медът „Караязъ“ (Karayazı), които имат високо съдържание на пролин, са също така основни съставки на вкусните органични закуски от Ерзурум.
Не пропускайте: Спиращите дъха панорамни гледки от бастионите на Азизие (Aziziye) и Мечидие (Mecidiye) в Ерзурум, както и историческите забележителности на града, като Медресе Чифте Минарели (Çifte Minareli Medrese) и Трите гробници (Üç Kümbetler), си заслужава да бъдат посетени. Можете също така да опитате местни ястия като чаа кебап (cağ kebap) и „пълнен кадаиф“ (kadayıf dolma).
Аромат на диви цветя – мед от Карс
Карс е най-прочутият зимен град на Турция и последната спирка на туристическия Източен експрес. Градът е оазис на повече от 1600 цъфтящи растения, като над сто от тях са ендемични. По тази причина производството на мед в района датира от древността. Медът от Карс е един от продуктите на града с географско указание и е известен със своя аромат, светъл цвят и вкус, който се дължи на хилядите диви цветя. Той се произвежда по традиционни методи, предавани от поколения, и е основна част от прочутата закуска в Карс. Това ястие обикновено се допълва с отличните сирена, произвеждани в региона. За да се запознаете с кулинарното богатство на града, можете да посетите Музея на сиренето в Карс (Kars Peynir Müzesi) – първият тематичен музей на сиренето в Турция, който се намира в историческия бастион Сювари (Süvari). Можете също така да посетите село Богатепе (Boğatepe), център за производство на вкусни млечни продукти, в който се намира още един малък, но очарователен музей на сиренето.
Не пропускайте: Карс се намира в близост до един от най-уникалните древни градове на Турция – античният град Ани, включен в Списъка за световно наследство на ЮНЕСКО. Пътуването с влак до Карс също е впечатляващо, особено през зимата. Докато сте в града, може да посетите оригиналните постройки в балтийски стил и да опитате характерното за града ястие с гъше месо, което често се сервира с ароматни турски вина.