„Слуховият рог“ от забележителната сюрреалистка Леонора Карингтън
На 26 юли излиза от печат романът „Слуховият рог“ на забележителната сюрреалистка и писателка Леонора Карингтън. Вълнуващо пътешествие, изпълнено с хаплив хумор и абсурдни ситуации. Границите между реалност и фантазия, тържествено и абсурдно, възвишено и смешно се разтварят в сюрреалистичната тъкан на романа.
„Слуховият рог“ (преводач: Гергана Гълъбова, 208 стр., цена: 22 лв., художник: Теодора Югова) е възхитително чудат апокалиптичен роман за мистериозен старчески дом и за енергичната 92-годишна Мариан, която е отведена в него от нетърпеливото си семейство. Там тя се сблъсква със странни ритуали, палави монахини, левитиращи абатиси, звероподобни хора, човекоподобни животни, замесва се в търсенето на Светия Граал и планира бягство в Лапландия с плетена палатка…
По думите на испанския киномагьосник Луис Бунюел четенето на „Слуховият рог“ ни освобождава от мизерната реалност на ежедневието. Шотландската писателка Али Смит определя творбата като един от най-оригиналните, радостни, удовлетворителни и ненатрапчиво визионерски романи на ХХ век. А според носителката на Нобелова награда за литература Олга Токарчук това е ексцентрична, забавна и ужасяваща история, която всеки трябва да прочете: „Слуховият рог“ не подлежи на категоризация. От първото изречение нататък романът представлява един вътрешно съгласуван космос, управляван от самогенериращи се закони. По този начин той прави тревожен коментар на неща, които никога не спираме да поставяме под въпрос“.
Леонора Карингтън (1917-2011), художничка, скулпторка и писателка, е наричана „последният сюрреалист“. Родена е в Ланкашър, Англия, в заможно семейство. Биографията ѝ е колоритна и включва романс с по-възрастния художник Макс Ернст, бягство от нацистите по време на Втората световна война, престой в психодиспансер и емигрантски живот в Мексико. Установилата се в Мексико сити Карингтън се движи в кръг от съмишленици, сред които Ремедиос Варо и Алехандро Ходоровски. Широкият спектър от нейни публикации включва „The House of Fear“ (1938 г.) — сборник с фантастични разкази, „Down Below“ (1943 г.) — мемоари за преживяванията ѝ в лудница, и фантастичния роман „Слуховият рог“ (1974 г.), който ѝ носи широко признание.
През 1986 г. на авторката е присъдена престижната награда за цялостен принос в изкуството Women’s Caucus for Art. Андре Бретон определя Леонора Карингтън като един от „най-смелите и прозорливи“ умове на нашето време.